Mehmet Şimşek, AK Partili belediyeleri tasarruf konusunda uyardı

Kamu maliyesinde sıkılaştırma çerçevesinde tasarruf politikaları sürüyor…

AK Parti’de vekillerin Kızılcahamam kampından sonra şimdi de belediyeler kampa alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması ile birlikte başlayan kampta önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşma yaptı.

AK Partili belediyeleri uyardı

Bakan Şimşek yaptığı açıklamada belediye başkanlarının tasarrufa uyması gerektiğini, tasarruf paketinin belediyeleri de kapsadığını söyledi.

“Tasarruf tedbirlerine uyun”

Belediyelerde denetimler olacağını söyleyen Bakan Şimşek, EYT ve deprem nedeniyle meydana gelen bütçe açığının yüksek olduğunu, bunun kayıt dışılığı önleyerek kapatılacağını söyleyen Bakan, sadece hükümetin değil yerel yönetimlerin de tasarruf yapması gerektiğini söyledi.

“İstihdam bürosuna dönüşmüşsünüz”

Türkiye gazetesinden Emrah Özcan’ın haberine göre, belediyelerin çok fazla personel alımı yaptığını söyleyen Bakan Şimşek, şu uyarılarda bulundu:

Bakın bu kamu tasarrufları bizi bağlamaz falan diye düşünmeyin. Bakanlığımız denetim yapacak ve ilgili harcama sorumlusu çok ciddi müeyyideler ile karşı karşıya kalabilecek. Kamuda tasarruf tedbirleri belediyeleri yüzde 100 bağlamaktadır. Sizin mali durumunuz iyi gözükmüyor. Kendi merkezi bütçemiz ile ilgili durumu anlattım. Ama gelgelelim sizin durumunuz merkezi hükümetten çok çok daha kötü. Belediyelerin yıllık personel giderleri bütçe gelirlerinin yüzde 30’unu aşamaz. Hiçbiriniz kanuna uymuyorsunuz? İstihdam bürosuna dönüşmüşsünüz. Mevcut mali kurallara uyun. Borç ve personel konusunda uymamışsınız.

Memur alımları durdu

Kamuya memur alımları durma noktasına geldi. Tasarruf kapsamında artık sadece kamuya emekli sayısı kadar eleman alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir